Potrebe na tržištu rada – 3d tehnologije

Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Sisak, sudjeluje u provedbi projekta „3D Tvornica budućnosti koji provodi Tehnička škola Sisak u sklopu natječaja „Modernizacija školskih kurikuluma u strukovnim školama u skladu s Hrvatskim kvalifikacijskim okvirom i potrebama tržišta rada – Faza II“.

Hrvatski zavod za zapošljavanje, Područni ured Sisak sudjeluje u provedbi projekta u ulozi partnera, uz partnere Sisačko-moslavačku županiju, Srednju strukovnu školu Velika Gorica, Strukovnu školu Vice Vlatkovića Zadar, Tehničku školu Kutina te Elektrotehničku i Prometnu školu Osijek. Projekt je započeo s provedbom 20.travnja 2015. godine i trajati će 12 mjeseci. Ukupna vrijednost projekta je 1.999.910,80 kn, što je u potpunosti osigurano iz Europskog socijalnog fonda.

Jedna od aktivnosti projekta bila je organizacija studijskog putovanja od 14.listopada – 18.listopada 2015. u Pariz, Republika Francuska, koje je obuhvatilo posjet sajmu 3D tehnologija pod nazivom „3D Printshow“, u kojem su sudjelovali svi partneri, ravnatelji, profesori i mentori iz pet tehničkih škola koje sudjeluju u projektu. Na sajmu je bila predstavljena najmodernija 3D tehnologija koja je temelj budućim zanimanjima i pojavi potpuno novih zanimanja na europskom, a tako i hrvatskom tržištu rada. Uslijed vrlo raširenog prihvaćanja tehnologija temeljenih na 3D dizajnu, većina industrija već danas stvaraju 3D dizajnerske podatke i mogu proizvesti fizičke modele s 3D printerima. Tehnologija trodimenzionalnog ispisa se koristi u raznim područjima od arhitekture, medicine i protetike, tekstilnog dizajna, industrijskog dizajna, te u raznim drugim granama industrije. Na sajmu se izlagači većinom bile tvrtke iz Francuske, Sjedinjenih Američkih Država te Engleske.

Poslodavci u području 3D tehnologije ispisa djeluju na proizvodnoj i uslužnoj razini. Na proizvodnoj razini postoje tvrtke koje inoviraju i proizvode 3D pisače, kako osobne, tako i profesionalne, a natjecanje na tržištu se odvija u smislu brzine ispisa 3D predmeta. Tako su se na Sajmu 3D tehnologija predstavile tvrtke koje nude 3D pisače s 5 puta bržim ispisom. Na uslužnoj razini djeluju tvrtke i organizacije koje nude uslugu 3D ispisa. Osnovana je globalna mreža 3D printera „3D Hubs“ koja spaja više od 23.000 pružatelja usluge 3D ispisa u cijelome svijetu. Bilo koja osoba može poslati svoj 3D dizajn na ispis na bilo koji od dostupnih pisača koje možete pronaći na poveznici: https://www.3dhubs.com/.

Tijekom trajanja „3D Printshow-a“ održano je predavanje „What they said it would be: 2015 and what the future holds“, na kojem je govornica bila Mathilde Berchon, konzultantica i stručnjakinja u području 3D tehnologija, pokretačica savjetodavnog bloga MakingSociety , namijenjen osobama koje žele pokrenuti „open hardware startup“ tj. startup tvrtku otvorenog hardvera. Ujedno je i autorica knjiga o 3D tehnologiji tiska, a jedna od njezinih prvih knjiga je “L’impression 3D“ koju je objavila 2013.godine. Na predavanju je istaknula kako je 3D tisak namijenjen uporabi u svim područjima života te kako će svaki građanin moći postati dizajner i proizvođač. Na internetu su već danas dostupni programi za 3D dizajn poput „Tinkercad-a“, dok će program „Makerbox“ uskoro biti lansiran na tržište. U Francuskoj najavljuju besplatne radionice za građane kako bi se samostalno mogli koristiti spomenutim programima i izraditi svoje 3D dizajne koje mogu zatim poslati na tisak kod nekog od pružatelja usluga 3D tiska, uz ponuđenu besplatnu dostavu.

Nastavno na uslužnu razinu tvrtki u području 3D tehnologija, osim zanimanja u tehničkoj struci, grafičkoj tehnologiji i dizajnu, moramo napomenuti da će biti tražena i zanimanja koja se vežu uz održavanje i servisiranje 3D printera i sličnih pomoćnih zanimanja u području novih tehnologija. U Hrvatskoj, kao i u ostatku Europe, kontinuirano raste potreba za kvalificiranim stručnjacima u spomenutim područjima, stoga obrazovni sustav, kao i nezaposlene osobe i tražitelji posla te ostali relevantni dionici na tržištu rada, moraju pratiti razvoj tehnologija kako bi se što brže i efikasnije uskladio obrazovni sustav sa potrebama na tržištu rada te pronašao način za poticanje zapošljavanja kroz zadovoljavanje potreba poslodavaca za kvalificiranim radnicima.
 

 

Free Joomla Lightbox Gallery

EUROPSKA UNIJA

Ulaganje u budućnost


Operativni program
Učinkoviti ljudski potencijali


Ministarstvo regionalnoga razvoja
i fondova Europske unije
Strukturni i investicijski fondovi

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
Sadržaj ove stranice isključiva je odgovornost Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, Područnog ureda Sisak i ni u kojem slučaju ne odražava stavove Europske unije.